Działanie oleju konopnego

Łzy feniksa to mityczny lek, łzy powstające z popiołów ptaka, które w teorii miały leczyć nas z wszystkich chorób. Tym mianem, trochę na wyrost, określany jest olej Ricka Simpsona, czyli specjalny wyciąg z konopi indyjskiej, zazwyczaj określany po prostu mianem oleju z konopi.

Jest to bardzo nietypowy lek homeopatyczny, ponieważ stężenie substancji aktywnej jest tutaj na poziomie ponad 95%, co czyni z oleju jeden z najsilniejszych leków znanych w medycynie, a przynajmniej jeden z najbardziej stężonych. Sama roślina posiada zaledwie 5-20% THC, przez co jej palenie i spożywanie oleju to dwa zupełnie inne światy.

Działanie oleju z konopi

Olej z konopi jest jedną z najintensywniej w tej chwili badanych substancji o potencjale leczniczym. Na dzisiaj wiemy już na pewno, że bardzo skorzystać na nim mogą osoby chore na raka, u których na pewno ma silne działanie przeciwbólowe, a podejrzewa się jeszcze inne efekty jego stosowania, które nadal są badane.

Pacjenci chorzy na AIDS oraz osoby stosujące chemioterapię cierpią na brak apetytu i kłopoty żołądkowe. Są to problemy, z którymi THC jest w stanie bardzo mocno pomóc.

U pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane olej z konopi podaje się w celu zmniejszenia spastyczności mięśni.

Medyczna marihuana

Bardzo duże nadzieje olej z konopi daje osobom cierpiącym na epilepsję, zwłaszcza dzieciom, u których efekty tradycyjnego leczenia są dalece niezadowalające i mało skuteczne. Chodzi tutaj też o osoby cierpiące na zespół Draveta i zespół Lennoxa-Gastauta. New York University Langone Comprehensive Epilepsy Center prowadzi badania na grupie ponad dwustu takich osób i u znakomitej większości zauważono po zakończeniu trzymiesięcznej terapii spadek ilości ataków padaczkowych średnio o połowę. Działania niepożądane leku dotknęły w sposób istotny jedynie kilku procent poddanych terapii. Były to senność i biegunki.

Marihuana medyczna

Trzeba podkreślać, że dostępna w postaci suszu, tabletek lub oleju marihuana medyczna to nie narkotyk. W podawanym pacjentom uniwersytetu medycznego leku nie ma THC. Zamiast niego jest CBD, substancja bardzo zbliżona, która nie ma właściwości psychoaktywnych. Z tego powodu jej podawanie nie powoduje odurzenia narkotycznego.

Marihuana medyczna jest zawsze podawana w minimalnych efektywnych dawkach przy stałym nadzorze lekarzy nad terapią.