Czym jest pielęgniarka zajmująca się konopiami indyjskimi?
Posted by Marihuana Doctors on 05/02/2019 in Medyczna marihuana
Zaktualizowano 21 stycznia 2020 roku. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer
Ponieważ coraz więcej państw rozluźnia swoje przepisy i zwiększa dostęp do medycznej marihuany, rośnie zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia, którzy mogą pomóc pacjentom w nawigacji po medycznym zastosowaniu marihuany. Powstała zupełnie nowa specjalizacja pielęgniarska, która właśnie to robi.
Coraz więcej pacjentów stosuje marihuanę w leczeniu coraz większej liczby objawów i chorób, w tym raka, fibromialgii, stanów lękowych, przewlekłego bólu i stwardnienia rozsianego, a pielęgniarki z dogłębnym zrozumieniem medycznych zastosowań marihuany są poszukiwane.
American Cannabis Nurses Association (ACNA) jest krajową organizacją członkowską, której celem jest zwiększenie wiedzy pielęgniarek na temat terapii endokannabinoidowych. Organizacja non-profit opracowała podstawowy program nauczania w zakresie pielęgniarstwa konopi, a docelowo planuje oferować uprawnienia w tej specjalności, co będzie wymagało uznania przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pielęgniarek.
Co robi pielęgniarka zajmująca się konopiami indyjskimi?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła 3 różne leki na bazie kannabinoidów, które pochodzą z wyizolowanych syntetyków, w tym Marinol (dronabinol), Syndros (płynny dronabinol) i Cesamate (nabilon), ale same konopie pozostają substancją kontrolowaną. Pielęgniarka specjalizująca się w terapii konopiami indyjskimi nie zajmuje się tą substancją ani nie podaje jej pacjentom, jak ma to miejsce w przypadku innych terapii. Zamiast tego, pielęgniarki zajmujące się konopiami indyjskimi łączą standardową praktykę pielęgniarską z wiedzą i stosowaniem produktów roślinnych z konopi.
W chwili obecnej, pielęgniarki zajmujące się konopiami indyjskimi pełnią przede wszystkim rolę edukatorów i rzeczników swoich pacjentów. Na przykład, pielęgniarki mogą pomóc pacjentom używać marihuany w sposób, który maksymalizuje korzyści przy jednoczesnym zmniejszeniu skutków ubocznych, pomagając im w miareczkowaniu dawki. Wiele osób, które chcą używać marihuany, może również przyjmować jeden lub więcej leków na receptę, a pielęgniarki mogą współpracować z pacjentami w identyfikacji możliwych interakcji lekowych.
Gdzie pracują pielęgniarki zajmujące się konopiami indyjskimi?
Ponieważ jest to dopiero rozwijająca się dziedzina, możliwości zatrudnienia są nadal dość ograniczone. Niektóre pielęgniarki pracują w dyspenseriach i zapewniają edukację i wsparcie dla personelu i pacjentów. Inne mogą współpracować z producentami produktów w celu opracowania narzędzi edukacyjnych, a niektóre stają się przedstawicielami produktów i/lub ambasadorami marki. Jeszcze inne pielęgniarki szukają możliwości zostania nawigatorami w szpitalu/klinice lub współpracują z organizacjami takimi jak Ellementa, globalną siecią kobiet zajmujących się wellness z konopiami indyjskimi, organizując spotkania edukacyjne.
Przedsiębiorcze pielęgniarki połączyły możliwości biznesowe z pomocą pacjentom. Lolita Korneagay MBA, BSN, RN, założyła firmę konsultingową Cansoom, po tym jak zmagała się z bólem spowodowanym przewlekłą chorobą. Nauczyła się o konopiach indyjskich, aby leczyć własne objawy, a teraz oferuje szkolenia dla pracowników służby zdrowia.
Eloise Theisen, RN, MSN, AGPCNP-BC jest certyfikowaną pielęgniarką geriatryczną dla dorosłych, która specjalizuje się w terapii konopiami indyjskimi. Jest ona przewodniczącą-elektem ACNA, a także posiada firmę Radicle Health, która specjalizuje się w planach leczenia konopiami indyjskimi, edukacji dla pracowników medycznych w zakresie praktycznych zastosowań konopi indyjskich oraz lokalnym rzecznictwie w zakresie dostępu pacjentów do medycznej marihuany.
"Chociaż możliwości dla pielęgniarek w branży są wciąż niewielkie, wierzę, że to tylko kwestia czasu, zanim firmy zdadzą sobie sprawę z wartości, jaką pielęgniarki mogą wnieść do firmy", powiedział Theisen. "Pielęgniarki przewyższają liczebnie lekarzy 4:1, a my jesteśmy wyszkoleni do edukacji i rzecznictwa".
Uważa ona, że gdy firmy z branży konopi indyjskich zdadzą sobie sprawę, że pielęgniarki mogą zwiększyć satysfakcję pracowników i pacjentów, a także utrzymanie i lojalność wobec marki, otworzą się możliwości.
Jak zostać pielęgniarką ds. konopi indyjskich
Według ACNA, każda licencjonowana lub zarejestrowana pielęgniarka może zostać pielęgniarką zajmującą się konopiami indyjskimi. Jednak nie ma jeszcze certyfikacji w zakresie konopi indyjskich. "American Cannabis Nurses Association pracuje nad przyznawaniem uprawnień i spodziewamy się, że miną dwa lata, zanim pojawi się oficjalna specjalizacja pielęgniarska dotycząca konopi" - powiedział Theisen.
Aby zrozumieć podstawy marihuany i jej zastosowanie w nowoczesnej medycynie, ACNA opracowało dwa kursy edukacyjne dla pielęgniarek. Grupa współpracowała również z The Medical Cannabis Institute (TMCI), aby opracować pierwszy kompleksowy kurs kształcenia ustawicznego w zakresie medycznej marihuany dla pielęgniarek.
Dodatkowe kursy są dostępne online w TMCI oraz w Medicinal Cannabis and Chronic Pain Project.
O Autorce
Roxanne Nelson jest zarejestrowaną pielęgniarką, która pisała dla wielu publikacji dla pracowników służby zdrowia i konsumentów, między innymi dla Medscape, The Lancet, Prevention, Scientific American, WebMD, American Journal of Nursing, Frontline, National Geographic, Hematology Adviser, American Journal of Medical Genetics i Washington Post.
Aneta Poniedziałek
Lekarz, dermatolog, Poznań