Marihuana jest popularnym w ostatnich latach produktem na rynku medycznym. W coraz większej ilości krajów jest ona dopuszczona do obrotu jako środek legalny, który wspomaga w sposób znaczący leczenie przewlekłych chorób.
Wszystko będzie związane z badaniami, które potwierdzają, że trawka ma działanie prozdrowotne.
Łagodzenie bólu - Stwardnienie rozsiane to groźna choroba, w której pojawia się zanik sprawności ruchowej. Powoduje ona bóle i często nie da się ich pokonać zwykłymi lekami. Te na receptę powodują jednak bardzo duże skutki uboczne. Okazuje się, że właśnie zastosowanie ziela cannabis doskonale radzi sobie z bólem jaki się pojawia. Szacuje się, że coraz więcej osób sięga właśnie po takie rozwiązania i stara się walczyć z bólem przy tej chorobie.
Wspomaganie chemioterapii - U osób, które są chore na nowotwór bardzo często problemem są skutki uboczne jakie pojawiają się przy chemii. Mogą się pojawiać mdłości czy wymioty. Według przeprowadzonych badań okazuje się, że podawanie marihuany sprawia, że uczucie mdłości znika i komfort codziennego życia pacjentów znacząco wzrasta.
Obniżanie ciśnienia - W roku 1976 po raz pierwszy amerykański pacjent chory na jaskrę wywalczył w sądzie prawo do zastosowania marihuany. Ziele według okulistów zdecydowanie obniża ciśnienie w gałce ocznej i tym samym jaska nie będzie tak mocno rozwijać. Dłużej będzie można zachować wzrok.
Spadek poziomu cukru - Podobnie chory na cukrzycę mogą korzystać z tego jakie właściwości ma marihuana. Naukowcy sugerują, że trawka doskonale działa na osoby, które mają powikłania po cukrzycy prowadzące do utraty wzroku. Jej regularne zażywanie może sprawić, że nie będzie stanów wysokiej glukozy we krwi i problemy będą mniej zauważalne.
Pobudzenie apetytu - Gdy chodzi o chorych, którzy mają problemy z zaburzeniami łaknienia to również tutaj pojawiają się zbawienne skutki działania marihuany. Przez obniżenie poziomu glukozy we krwi marihuana będzie dopingować organizm do spożywania posiłku. Taka terapia stosowana jest między innymi chorych na AIDS, którzy mają problem ze zbyt niską masą ciała.
Ludwik Bartczyk
Biolog, pracownik Instytutu Medycyny Naturalnej, Elbląg